Výživa

Čo je Dukanova diéta?

Dukanova diéta patrí medzi najnovšie módne výstrelky vo svete diét.

Najnovšie Dukanovu diétu údajne drží aj Kate Middleton, manželka princa Williama a napriek tomu, že Kate je s ňou určite spokojná, tlačou prebehli informácie o znepokojení medzi lekármi z jej rapídneho schudnutia (len tak mimochodom – o schudnutie pri držaní diéty ide, no nie? 😉 .

Autorom tejto kontroverznej metódy je francúzsky odborník na zdravú výživu Pierre Dukan. Ten v roku 2002 vydal prelomovú  knihu pod názvom Je ne sais pas maigrir (Nedokážem schudnúť), v ktorej zhrnul výsledky 20 rokov svojej práce.

Traduje sa, že na myšlienku revolučnej metódy chudnutia priviedol Dukana jeden z jeho pacientov, ktorý ho doslova prosil na kolenách, aby mu predpísal akýkoľvek režim, obmedzil akékoľvek jedlá, len nech mu pre nič na svete nesiaha na mäso, pretože bez mäsa by nedokázal žiť. Pierre Dukan mu teda naordinoval jesť veľa chudého mäsa a piť veľa vody. Do piatich dní vraj nešťastný pacient, ktorý predtým nedokázal pohnúť so svojou váhou, schudol celých 5 kíl…

Dukanova diéta je proteínový typ diéty. Podobne ako viacero podobných programov na chudnutie, rozšírených najmä za morom (napr. Atkinsova diéta), sa zamierava na obmedzenie jedál s vysokým obsahom cukrov a naopak – presadzuje jedlá s vysokým obsahom proteínov.

Rozdelená je na štyri fázy – prvé dve sú zamerané na schudnutie, druhé dve zase na udržanie váhy. Jej súčasťou je zoznam stovky odporúčených potravín, medzi ktoré patria hovädzie, teľacie a konské mäso, vajcia, vnútornosti aj nízkotučné mliečne výrobky.

Táto diéta nie je vhodná pre ľudí, trpiacich problémami s obličkami, cukrovkárov, tehotné ani dojčiace ženy.

2 thoughts on “Čo je Dukanova diéta?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *