Výživa

Čo je praveká diéta?

Praveká diéta v súčasnosti

Pred pár dňami sme priniesli informáciu, čo je Dukanova diéta.

Ak sa Vám zdala metóda Pierra Dukana extravagantná, praveká diéta Vás prekvapí ešte viac.

Základom pravekej diéty je tvrdenie, že človek sa vyvíjal omnoho dlhšie, než bol schopný obhospodarovávať krajinu a ťažiť z jej výdobytkov.

Praveká diéta teda stavia na pôvodných, takzvaných “paleolitických potravinách”. Tento pojem zahŕňa mäso, ryby, zeleninu, ovocie aj oriešky.

“Neolitické potraviny” sú naopak z jedálnička vylúčené. Patria medzi ne rafinovaný cukor, soľ, olej, mliečne výrobky a strukoviny.

Praveká diéta sa prvýkrát objavila už v 70-tych rokoch a od tej chvíle sa stala terčom vášnivých debát medzi jej zástancami a odporcami.

Zástanci tvrdia, že praveká diéta verne kopíruje potreby ľudského tela, ktoré sa za posledných 10 000 rokov nezmenilo, a preto je najlepším dodávateľom energie aj pre súčasného človeka.

Jej odporcovia zase argumentujú, že praveká diéta môže priniesť krátkodobé účinky, nemá však žiadnu preukázanú dlhodobú pôsobnosť na zdravie človeka a v niektorých prípadoch môže byť dokonca nebezpečná. V najnovšom výskume amerického magazínu News & World Report sa táto diéta dokonca ocitla na čele rebríčka najhorších diét súčasnosti.

Uložiť

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *