Zábava

Chcete sa báť? Zamierte v piatok do Prešova!

Nezabudnite si vziať baterku a pevnú obuv. Na špeciálnu nočnú prehliadku Vás pozýva krajské múzeum v Prešove. Plánované sú dva vstupy po 30 návštevníkov.

Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich priaznivcov v závere letných prázdnin výnimočnú nočnú prehliadku Rákociho paláca v Prešove. Ten patrí k najvýznamnejším renesančným stavbám
na východnom Slovensku. Medzi jeho najhodnotnejšie architektonické prvky patrí podľa historika Jozefa Kušníra aj atika paláca s bohatou sgrafitovou výzdobou.

„V období najväčšieho protihabsburgského povstania Františka II. Rákociho slúžil aj ako rezidencia vodcu povstania. V priebehu rokov 1950 – 1956 bol potom rekonštruovaný a adaptovaný na účely múzea,“ prezradil Jozef Kušnír, historik Krajského múzea v Prešove poverený jeho vedením.

Ako ďalej hovorí, Rákociho palác je opradený rôznymi tajuplnými povesťami a tradíciami, ktoré ukrýva už viac než štyri storočia. Podľa jednej z nich vedie z paláca do krypty Konkatedrály
sv. Mikuláša uprostred mesta tajná chodba, ďalšia spomína tajný tunel až na Šarišský hrad.

„Vzniknúť mal pravdepodobne v období protihabsburgských povstaní a je údajne tak široký, že sa v ňom obišli dva plne naložené zapriahnuté vozy,“ vysvetľuje Kušnír.

Vyvrcholením prehliadky a najväčším lákadlom je podľa neho prechod cez tajné renesančné schodisko, ktoré v doterajších dejinách múzea nikdy nebolo sprístupnené verejnosti. Točité schodisko slúžilo najmä pre služobníctvo, no v čase povstaní či iného ohrozenia umožňovalo nepozorovaný útek ako únikový východ.

„Nachádza sa v ňom aj zaujímavý nápis – meno v latinskej podobe – Andreas Illosvay a rok 1653. Príslušníci tohto rodu síce žili a pôsobili na dnešnom východnom Slovensku, no nikdy Rákociho palác nevlastnili. Dôvod i okolnosti vzniku tohto nápisu sú nateraz záhadou,“ dodáva Kušnír.

Nočná prehliadka sa uskutoční v piatok 30.8.2019 . Plánované sú dva vstupy, prvý o 20.00 h a druhý o 21.00 h. Počet návštevníkov v skupine je limitovaný na 30 ľudí. Lístky je možné zakúpiť aj
v predpredaji a potrebná je povinná výbava: baterka a pevná obuv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *