Bloggerky

Dnes ma Múza nesklamala a nakopla ma….

Rozmýšľala som dnes urputne, a keď tak veľmi chcete (týka sa to hocičoho), tým to menej ide.

Nič  nie je dobre robiť nasilu (keď niečo robíte s nechuťou a nasilu stojí to za prdky).

A dnes nakopla na poslednú chvíľku múza , a kedže na svete všetko so všetkým súvisí a nič nie je náhoda, ja som sa včera hrabala v krabici čiernobielych fotiek, ktoré voňali octom.Dámy ovoňajte ,neklamem… a z kôpky fotiek na mňa vypadla fotočka formátu 5×4 cm. Nikdy som tú fotku v mojej krabici nevidela pod lupou, voľakedy sa fotky robili kontaktne z negatívu, teda aký bol veľký negatív ,taká bola veľká aj fotka/som matne videla ,že je to moja babička, bola som v šoku…Vzala som ju do práce, na silnom skeneri zoskenovala , trošička upravila na pravé retro a fascinovane sa dívala na dievčinku vo veku asi 20 rokov (cca pred  70 rokmi), s mačičkou v náručí.

Premietlo sa mi ,ako som trávila prázdniny už u inej, veľkej, babičky, okrúhlej ,modrookej ,indulonou voňajúcej žienky s hustými sivými vlasmi ,ktoré nebyť uväznené za ,,čelenkou zo striebornej stužky na kvetinky ,ktoré predávala na trhu,, by jej padali laškovne do vráskami poskladanej hnedej, slnkom “vyšisovanej” tváre.

Vidím ju pri peci ako v kvetovanej, silonovej zástere bez rukávov vaľká cesto na kysnutý koláč, a jej malíčky sú zdeformované reumou do opačného véčka.

Vidím ju ako mi natiera chleba paštekou “Pionier”, keď som u nej na prázdninách.

Vidím ju ako vyberá ťažko zarobenú stokorunku zelenú zo svojho “pudilára”, aby ma obdarovala vždy na meniny a narodeniny, tak ako dávala aj ostatným piatim vnúčatám .

Vidím aj jej hnev v očiach ,keď jej nechtiac zabijem kuriatko, lebo som zvedavá ,a neopatrne priklopím vieko od ,,jej inkubátora,, so silnou žiarovkou miesto sliepky mamy.

Vidím aj ako mi potom, keď mi to je ľúto ponúka zlepené mentolky – Lesany, aby som nebola smutná.

Vidím ju ako viaže turecké hrebíčky a konvalinky na predaj, vidím ju ako si natiera zničené nohy posiate kŕčovými žilami mentolovou , pamelou,, ktorú potom cítim celú noc ,keď pri nej spím pod ťažkou, vlhkou duchnou.

A nakoniec vidím ju vystretú na márach, a vnímam jej krásne sivé vlasy rozpresteté na vankúšiku pod hlavou. Je krásna….taká zmierená, bez vrások.

Ale škoda ,že už nikdy neuvidím túto úžasnú ženu v tom veku ako je na fotke, nikdy sa nedozviem, na čo práve myslela v tej chvíli, ako si predstavovala svoj život…..

Babi, ďakujem……..

A ďakujem mojej sestričke ,ktorá akoby babke z oka vypadla, a  napísala mi do mailu keď s prekvapením fotku zbadala: “Vidíš, o tom napíš…”

One thought on “Dnes ma Múza nesklamala a nakopla ma….”

  1. Aj ja som zazila podobne… a je neuveritelne, ako ti ludia, ktory ti nikdy nechybali a vzdy tam boli, zacnu chybat ked uz nie su. Ale fakt je, ze moja babka sa posledny krat usmievala takym tym spokojnym usmevom vecneho spanku a to ma naplna pokojom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *