Šperky

Ako čistiť šperky

Každá z nás žien a dievčat má určite šperky, viete ako ich správne čistiť a skladovať, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Opýtali sme sa Zuzana Zambojovej z internetového klenotníctva lotka.sk

Zuzana Nám prezradila ako správne vyčistiť skoro všetky druhy šperkov, ak by sme na nejaké zabudli, pokojne nám napíšte, zistíme 🙂

Takže, Zuzi, ako vyčistiť šperky z chirurgickej ocele?

Šperky z chirurgickej ocele sú v podstate bezúdržbové, oceľ je tvrdý kov, preto nemá póry kde by sa mohla usadiť špina. Má krásny, prirodzený lesk a šperky z chirurgickej ocele sú vhodné aj pre alergikov. Pokiaľ nie sú na šperku z chirurgickej ocele vlepené krištáliky, tak je to jednoduché. Šperk umyjeme v teplej mydlovej vode, opláchneme a utrime mäkkou handričkou – hotovo.

Ak sú na šperku vlepované krištáliky, neodporúčam šperk namáčať, lepidlo pod krištálikmi nasaje vodu, vyduje sa a krištálik vypadne.

Takže šperky z chirurgickej ocele s krištálikmi čistíme na miestach kde nie sú krištály vlhkou mydlovou handričkou, aby sme ho odmastili a potom pretrieme čistou hanričkou. Krištálovú časť pretrieme suchou mäkkou handričkou.

Akú mäkkú handričku je najlepšie použiť?

Najlepší je flanel, alebo bavlnená handrička. Aj keď sú šperky z chirurgickej ocele odolné, treba o ne dbať, aby nám vydržali krásne čo najdlhšie.

Ako čistíme strieborné šperky?

Strieborné šperky sú trošku komplikovanješie na správne čistenie. Striebro je oveľa mäkší kov ako oceľ a šperky sa rýchlejšie špinia, hlavne ak majiteľka so šperkami robí všetko, tj spí, kúpe sa, športuje, vtedy sa šperky špinia oveľa rýchlejšie.

Na strieborné šperky máme špeciálne handričky, ktoré ak budete používať pravidelne, tak by mali šperky vyzerať stále pekne. Ak sú šperky už zanesené a nejdú čistiť s handričkou treba ich najprv opatrne odmastiť, napríklad pretrieť vlhkou mäkkou handričkou namočenou do mydla a potom pretrieť handričkou namočenou v čistej vode a skúsiť to vyčistiť po vyschnutí špeciálnou handričkou na strieborné šperky. Ak ani to nepomohlo existuje čistič striebra – smradľavá vodička, ktorú kúpite v drogérii a tam šperky na krátko namočíte, potom opláchnete vo vode a usušíte.

Ak ani to nepomôže odporúčam odniesť šperky zlatníkovi, ktorý ich vyčistí špeciálnou pastou na čistenie šperkov.

Ako čistiť zlaté šperky?

My v ponuke zlaté šperky nemáme, ale každopádne odporúčam najprv skúsiť špeciálnu handričku na zlato, ak nepomáha, tak zlatníka.

Nejaké rady ako sa starať o šperky?

Určite si kúpte šperkovnicu je to veľmi praktický domček pre šperky, všetky budete mať pokope a nepostrácate ich. Šperky si treba na noc a pre kúpaním, športovaním a inými činnosťami pri ktorých sa zapotíte dávať dole, dlhšie vydržia pekné a pot je agresívny. Keď sa dávate parfém, určite ním nestriekajte na šperky, hlavne nie na krištáliky, zostanú škaredé a matné, nebudú sa krásne lesknúť.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *