Zábava

Tip na výlet: Vodný raj Vyhne

Hoci sa leto už pomaly, ale isto blíži k svojmu záveru, stále pred nami zostáva dostatok teplých a slnečných dní, ktoré sa dajú využiť na príjemný oddych.

Ak žijete v okolí obce Vyhne, tamojší Vodný raj Vám určite netreba špeciálne predstavovať. Návšteva tohto aquaparku však môže byť zaujímavou aj pre ľudí zo širšieho okolia.

Vodný raj Vyhne je aquapark s celoročnou prevádzkou, zasadený do malebného prostredia Štiavnických hôr. Tradícia kúpeľníctva siaha v tejto pôvodne banskej obci až do neskorého stredoveku. Vodný raj tak vyrástol na základoch, ktoré tamojší obyvatelia založili už kdesi v 13. storočí, kedy sa poprvýkrát spomínajú pod názvom “Bzenická teplá voda”.  Už vtedy ľudia vedeli, že termálne pramene, vyvierajúce vo Vyhniach sú liečivé.

Vodný raj nájdete vo Vyhniach veľmi jednoducho – buď si ich zadáte do GPS, alebo jednoducho pôjdete po hlavnej ceste cez obec a odbočíte na parkovisko hneď vedľa známeho pivovaru Steiger, ktorý určite nemôžete minúť. Hlavné parkovisko pri aquaparku sa zvyčajne zaplní ako prvé, v blízkosti je však dostatok parkovacích miest, ktoré môžete bezplatne využiť. Cesta z Bratislavy trvá po diaľnici a R1 približne dve hodinky.

Bonus pri príchode, alebo odchode nezabudnite navštíviť Podnikovú predajňu pivovaru Steiger. Malá búdka hneď pod aquaparkom Vám ponúkne produkciu miestneho pivovaru – odporúčam ochutnať nealkoholický brusinkový Radler 😉

Vstupné do aquaparku sa platí podľa času, ktorý plánujete v areáli stráviť. Na výber je 1,5 hodinový, 3 hodinový, 6 hodinový a celodenný lístok. My sme zvolili 3 hodinový a vzhľadom na to, že sme Vodný raj navštívili s drobizgom, zvolili sme – správne. Tri hodiny boli akurát na to, aby si deti užili vodu, tobogán a šmykľavku a zároveň aby si nestihli ublížiť.

Pozor – dávajte si pozor, aby ste neprekročili čas, ktorý ste si predplatili. Za každú polhodinu navyše totiž platíte ďalší poplatok. Okrem vstupného ( dospelého stojí vstup od 5 do 15 eur v závislosti od dĺžky pobytu v areáli, aktuálne ceny nájdete vždy tu) odporúčam zvážiť aj prenájom zamykateľnej skrinky, kde si môžete odložiť svoje veci.

V areáli sa nachádza niekoľko bazénov: okrem dojazdového pod tobogánom a šmykľavkou je to detský bazén do 6 rokov, relaxačný bazén, plavecký bazén a potápačská komora.

Potápačská komora má hĺbku 4 metre, ja som si však doň netrúfla 🙂 Všetky ostatné som vyskúšala (samozrejme, detský bazén iba ako sprievod mojej malej ratolesti) a bola som veľmi spokojná.

Teplota vody v bazénoch sa pohybuje okolo tridsať stupňov Celzia, takže je veľmi príjemná. Jacuzzi v bazéne túto sezónu nefungovala, ale aj bez nej sme sa s deťmi dostatočne zabavili.

Areál bol dostatočne rozľahlý na to, koľko ľudí sa v ňom pohybovalo. Netuším, či je to štandard, ale počas našej návštevy sme si naozaj mohli do sýtosti zaplávať a spustiť sa na tobogáne.

Tobogán je v areáli iba jeden a určite nepatrí medzi tie najveľkolepejšie. Práve to som však vďaka deťom ocenila. Mohli sa vyblázniť bez toho, aby som sa bála, či ich ešte v dojazdovom bazéne uvidím, potom ako som sa s nimi tam hore rozlúčila. Hneď vedľa tobogánu je umiestnená aj šmykľavka, ktorá je krátka, ale relatívne rýchla.

Za tobogán a šmykľavku v areáli ďalšie poplatky neplatíte – všetko je v cene vstupného.

Za čo si však musíte priplatiť, ak sa rozhodnete využiť aj túto časť ponúkaných služieb je wellness. Vo Vodnom raji ponúkajú celú sériu rôznych masáží a kúpeľov, ak teda rady trávite aspoň trochu času relaxom a osamote, určite ich vyskúšajte.

V areáli sa nachádzajú dve občerstvenia. My sme vyskúšali tamojšiu pizzériu a nemôžeme sa sťažovať – ako štvorčlenná rodina sme za obed zaplatili necelých dvadsať eur a jedlo (polievky a pizza) boli na rýchloobčerstvenie na slušnej úrovni.

Doteraz spomínanými údajmi Vodný raj nijako nevybočuje z radu ostatných malých aquaparkov, roztrúsených po Slovensku. To, čo ho robí príťažlivým a hodným návštevy je podľa mňa najmä jeho okolie. Už vyššie som písala, že aquapark je zasadený do malebného prostredia Štiavnických hôr – a vôbec som nepreháňala.

Pohľad na okolité kopce, pokryté nádhernou zeleňou Vám naozaj vyrazí dych. Všetko okolo nás v ten letný deň spievalo radosťou, príroda nám hladila oči a cez ne sa ponorila aj do našich duší. Vodný raj nás očaril najmä svojim okolím!

Bonus číslo dva – Ak sa vyberiete do Vyhní, nemusíte sa obmedziť iba na návštevu Vodného raja, či pivovaru 🙂 V obci je toho na obdivovanie viac. Skúste si vyhľadať informácie o Kamennom mori vo Vyhniach – najstaršej chránenej prírodnej pamiatke na území Slovenska. Miestni Vás k nemu určite navigujú, ak ich poprosíte – od Vodného sveta je tento zázrak prírody vzdušnou čiarou vzdialený snáď 500-700 metrov 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *