Krása

Tetovanie Draka: význam a mýty

Tetovanie je hitom posledného desaťročia. Pravdou zostáva, že tetovanie už dávno nie je výsadou kriminálnikov, námorníkov, či jednoducho rebelov. Až v posledných rokoch sa však tetovacie štúdiá a ich diela stávajú nedielnou súčasťou našich miest a kultúry.

Výber tetovania je každého osobnou záležitosťou. Keďže však tetovanie o človeku veľa napovedá (minimálne o tom, ako sám seba vníma on), je dôležité poznať význam obrázkov, vzorov a motívov, ktoré si vyberáme.

Týka sa to aj tetovania draka.

Tetovanie draka, ktoré vypracuje zručný tetovač môže oplývať energiou a vitalitou. Kvalitný autor dokáže vypracovať a nakresliť taký návrh, ktorý na tele svojho majiteľa doslova ožíva. Najmä vtedy, ak tetovač začlení do svojho návrhu rysy draka na tele zákazníka tak, že pracuje so samotným telom a prirodzenými črtami, ktoré má.

Chvosty predstavujú zvyčajne ramená. Dračie partie bokov zase plecia zákazníka. Možnosti pre kreatívneho autora sú prakticky neobmedzené.  Tieto možnosti však zároveň v sebe skrývajú aj jednu záludnosť – je dôležité dobre si rozmyslieť, pre aký motív draka sa rozhodnete. Každé telo je originálne a výnimočné. Pamätajte teda na to, že aj Váš návrh by mal byť – výnimočný.

Symbolika draka – čo predstavuje Vaše tetovanie?

Úctu, ktorú Japonci preukazujú drakovi vďaka ich tradičným tetovaniam je vidieť na tých tetovaniach, ktoré vykresľujú draka ako symbol perly múdrosti. Tento motív je veľmi populárny a je len jedným z mnohých elementov dračieho folklóru, ktorý sa zaraďuje do tejto bohatej kultúry.

Japonské tetovanie draka je veľmi nádherný a farebný návrh tetovania s nádychom symboliky, ktorého  pôvod sa ukrýva v mýtoch a folklóre. Pôsobí veľmi mysticky, čo vytvára dojem pravého japonského tetovania. V minulosti, už od egyptských čias drak symbolizoval dobro no na druhej strane aj zlo, avšak čaro japonského draka, bez ohľadu na jeho udivujúcu krásu spočíva v tom, že symbolizuje šťastie a zdroj bohatstva. Symbolizuje tiež dve veľmi pozitívne vlastnosti – slobodu a smelosť.

Drak je odvodený od slova draca, čo v gréčtine znamená had. Tak ako anjel, aj japonský drak predstavuje ochrancu a poskytuje ochrannú silu tým, ktorí sú s ním spojení. Ďalšie významy, ktoré sa s ním spájajú sú sila a moc. V japonskej kultúre je drak spájaný s nadprirodzenými silami a veľkou múdrosťou.

6 foriem japonského draka

Existuje 6 foriem japonského draka:

  • Sui-Riu je Dračí kráľ a vládne dažďu. Preto má veľkú moc v obdobiach sucha.
  • Han-Riu  má na tele veľké množstvo pruhov a je štyridsať stôp dlhý. Jeden z najväčších drakov.
  • Ri-Riu je zdriedkavý druh, ktorý nie je dobre známy, avšak disponuje najpozoruhodnejším zrakom.
  • Ka-Riu je žiarivo červený drak, a v porovnaní s ostatnými je menší.
  • Fuku-Riu je medzi ľuďmi obľúbený drak, pretože je drakom šťastia.
  • Hai-Riyo je známy ako dračí vták, najvyvinutejšia forma draka. Má pôvod v čínskej mytológii.

Farby drakov

Farby drakov majú špeciálny význam, ktorý je odvodený od ich rodičov.

Napríklad, drak s čiernou farbou znamená, že jeho rodičia sú veľmi starí a múdri.

Zelení draci sú menší než priemerní draci a symbolizujú život a zem.

Zlatí draci sú špeciálni, pretože majú veľa ďalších vlastností, ako napríklad múdrosť, dobrosrdečnosť a schopnosti čeliť priamym výzvam.

Žltí draci symbolizujú východ. Bývajú dobrými spoločníkmi v núdzi, avšak niekedy bývajú príliš zahĺbení sami do seba.

Modrí draci sú zo západu. Sú zhovievaví a súcitní, avšak na druhej strane môžu byť leniví a bezcitní, podľa toho ako sa im to hodí.

Vo väčšine svetových kultúr drak obyčajne symbolizuje veľkého mocného hada alebo plaza s magickými vlastnosťami. Je jedným z mála mytologických tvorov, ktorý je známy vo všetkých častiach sveta a nachádza sa v mnohých mýtoch a legendách rôznych starovekých a moderných kultúr. To robí z tetovaní draka jedny z najpopulárnejších návrhov na svete, ktorých motívy sa stali veľmi originálnymi.

Zmysel tetovaní draka pre obe pohlavia

Tetovania draka sú veľmi populárne medzi mužmi ale aj medzi ženami.

U mužov tetovanie symbolizuje hrubú silu a moc spojenú s múdrosťou a intelektom. Muži, tak ako aj draci sú považovaní za ochrancov posvätných predmetov ako napr. bohatstvo a ženy. Muži, ktorí nosia toto tetovanie sa pokladajú za strážcov vecí, ktoré považujú vo svojom živote za nenahraditeľné, ako napr. ich manželky a potomstvo. Muži si zvyčajne dávajú tetovanie na chrbát, ramená alebo nohy.

Tetovanie draka u žien môže zdôrazňovať rolu ženy ako pôvodcu a ochrancu života. Je známe, že ženy a draci majú spoločné schopnosti ako ľstivosť, ochrana majetku a tajomných schopností tvorenia života. Ženy sa zvyčajne dávajú tetovať na plecia, členky alebo nohy.

Ak sa teda rozhodnete pre tetovanie draka, nezabudnite si dobre premyslieť, čo chcete povedať práve tým Vašim drakom a ako by mal pôsobiť práve na tom Vašom tele. Nemusíte sa báť – každý dobrý tetovač Vám pri výbere rád pomôže 😉

foto: freeimages.com/Anu-Liisa Varis
foto: freeimages.com/Spencer Britton

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *