Šperky

K šperkom ma doviedol internet

Šperky znamenajú pre mnohé ženy veľmi veľa. Sú im spoločníčkami, priateľkami, ale aj blízkymi dôverníčkami. Milena Bedečová patrí medzi ženy, ktoré si šperky podmanili natoľko, že ich sama začala vyrábať. Na svojej stránke prezentuje vlastnoručne vyrobené prívesky, náhrdelníky, či náušnice, ktoré si už určite získali dušu nejednej obdivovateľky šperkov.milena

Ako ste sa dostali ku korálkovaniu?
Ku korálkovaniu som sa dostala asi pred rokom a pol. “Donútil“ ma k tomu kopec voľného času počas vianočných sviatkov (pracujem v školstve a máme dlhé prázdniny). Nakoľko som človek, ktorý sa púšťa do všakovakých tvorivých techník,oslovili ma na internete obrázky zvieratiek z rokajlu. Takže som začala nimi. Hľadala som návody (taktiež na internete) a korálkovala a korálkovala… No potom ma oslovili aj šperky,tak prečo by som to neskúsila… Začala som s jednoduchými náhrdelníkmi, prsteňmi, náramkami, náušnicami z obyčajných plastových korálok a z bižutérnych komponentov, ktorých som si mnoho nakúpila. Tie však nakoniec aj tak skončili ako darčeky, nakoľko pri alergii na nikel mi bolo ťažko dať niečo také na seba. Nakoniec som objavila super obchod so striebornými a swarovski komponentmi,ktoré mi vyhovovali. Je to  finančne dosť náročná záľuba ale trvá do dnešného dňa. Veľmi ma teší, ak sa mi podarí niečo pekné a originálne.

S ktorými materiálmi pracujete najradšej a prečo?

Najradšej pracujem so striebrom a swarovski komponentmi,ale používam aj pozlátené a zlaté komponenty,ďalej nepohrdnem ani českým krištáľom a veľmi často využívam aj japonské korálky Miyuki ,ktoré používam pri tzv. peyote technike.

Čím sú výnimočné korálky Miyuki a kto Vás k nim priviedol?

Korálky Miyuki majú výhodu v tom,že majú rovnakú veľkosť (delica,seed beads) a pracuje sa s nimi naozaj perfektne.Na Slovensku je problém ich zohnať,takže ich dostať kúpiť jedine v Maďarsku alebo cez jeden francúzsky internetový obchod (kde veľmi rada nakupujem,pre ich neskutočný výber).

Koľko trvá výroba jedného šperku?

Ak sa mám priznať,tak to veľmi nepočítam.Šperky vyhotovujem vtedy,keď mám na to náladu,niekedy pri nich presedím aj hodiny /hlavne u zložitejších/ a inokedy zopár minút.

Ako by ste poradili ženám, ktorým sa korálkovanie rovnako páči a chceli by tiež samé začať tvoriť šperky?

Veľa vecí som objavila vďaka internetu, kde je veľa informácií o korálkovaní. Je potrebná hlavne chuť a vôľa začať, trocha voľného času a šikovného tvorivého ducha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *