Zdravie

Rakovina prsníka: aj zdravé ženy by mali preventívne užívať lieky proti nej

Najnovšie odporúčanie britského národného zdravotného úradu znie jasne:

Stovky tisíc zdravých žien by mali užívať lieky, znižujúce riziko vzniku rakoviny prsníka.

zenaToto odporúčanie platí pre ženy, ktoré majú túto diagnózu zapísanú v rodinnej anamnéze. Ak ich mama, stará mama, teta, či sestra bojovali s touto zákernou chorobou, podľa NICE by nemali na nič čakať a okamžite sa pustiť do prevencie, píše BBC.

Na trhu je hneď niekoľko vhodných liekov, ktoré ženy môžu v rámci prevencie začať užívať. Každý z nich má svoje plusy aj mínusy a každý z nich je vhodný pre iný okruh žien. Niektoré nie sú vhodné pre ženy pred menopauzou, iné zase lekári neodporúčajú ženám náchylným na osteoporózu. Dôležité je poradiť sa s lekárom a vybrať ten, ktorý je najúčinnejší a zároveň najmenej zasahuje do kvality života žien. 

Ako hlavný liek pre ženy po menopauze, ktoré netrpia osteoporózou a riziko ochorenia je u nich kvalifikované ako stredné až vysoké odporúčajú lekári z NICE Anastrozol.

S rakovinou prsníka sa vo Veľkej Británii stretne približne 12,5% žien. Väčšina prípadov ochorenia nie je naviazaná na rodinnú anamnézu, nespadá teda do skupiny žien, ktorým lekári odporúčajú brániť sa už preventívne.

Približne 5 percent žien, ktorým chorobu diagnostikujú je však nositeľom chybných génov.  Práve tieto ženy sú vo vyššom ohrození, než priemer populácie. U 40 až 85 percentách z nich sa totiž rakovina prsníka počas ich života vyvinie. A práve toto číslo by mohlo byť podľa britských odborníkov nižšie, ak by s chorobou bojovali skôr, ako prepukne.

Rakovina je v rozvinutých krajinách západnej Európy najčastejšou príčinou úmrtia. U nás a v okolitých krajinách toto miesto zaberajú ischemické choroby srdca. Nie je to samozrejme tým, že by sme sa dokázali účinnejšie brániť rakovine. Príčinou je skôr to, že sme sa narozdiel od Západu stále nedokázali vysporiadať s ochoreniami srdca, ktoré nás, často zbytočne, posielajú na druhý svet.

text: Martina Vrasová

foto: freeimages.com/Ignacio Leonardi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *