Zdravie

Obilniny a strukoviny – na čo nezabudnúť?

Čoraz viac ľudí dbá o svoje zdravie a myslí naň aj pri výbere potravín. Dávno sú preč časy, keď Slováci dali do úst čokoľvek, čo vyzeralo dostatočne vábne a bolo podporené lákavou reklamou.

Po správnom vyhodnotení jedálnička sa viacerí rozhodli zaradiť do svojej stravy dostatočne množstvo strukovín a zdravších obilnín. S informáciami, ktoré majú sa vrhnú po domácich fazuľkách, cíceri, ryži naturál, pšene, quinoi, amarante alebo pohánke. Všetko top potraviny z hľadiska nutričnej hodnoty a najviac odporúčané mnohými odborníkmi na zdravú výživu. A tak ich mnohí hodia do hrnca, povaria a konzumujú.

Toto je však základná chyba!

Nečudo, že potom nechápavo krútia hlavou a sťažujú na bolesti brucha, čriev, nafukovanie, alebo celkový pocit nepohody. Výsledok je, že znehodnocujú informácie od odborníkov! “Ako si len mohli dovoliť naordinovať nám stravu, ktorá pre nás nie je vhodná.” Ich prirodzenou reakciou býva návrat k strave, ktorú konzumovali doteraz. Zlý záver so zlým ohodnotením situácie. Dôvod ich neúspechu je však niekde inde.

Napriek tomu, že existuje skupinka ľudí, ktorá nedokáže strukoviny a mnoho obilnín tráviť; napríklad, ľudia s črevnými zápalmi, nekojení ľudia s tráviacimi ťažkosťami, ľudia s premnoženou candidou albicans, ktorá narušuje črevné steny, atď. Okrem tejto skupinky ľudí však drvivá väčšina strukoviny a obilniny toleruje dobre, ale len po správnej príprave. Málokto sa naozaj zaoberá tým, ako tieto potraviny pripravovať, aby boli naozaj stráviteľné a nespôsobili nášmu organizmu nadmernú záťaž. Základom pre úspech je “namáčanie”. Možno ste si všimli, ako vaší starí rodičia namáčali fazuľu v miske deň pred jej prípravou. Je to jeden z tradičných zvykov, ktorý hrá v príprave strukovín a obilnín dôležitú úlohu.

Prečo namáčať obilniny a strukoviny?

V skratke, tento proces pomáha rozložiť antinutričné prvky (fytáty), ktoré znemožnujú nášmu tráviacemu systému, aby správne spracoval obilniny a strukoviny. Nenechajte sa pomýliť. Obsahom sú tieto potraviny bohaté na fytázy, čo nie je to isté ako fytáty. Jedno je pre nás prospešné a druhé nie. Fytázy sú enzým, ktorý sa uvoľnuje práve dlhodobým namáčaním a pomáha rozkladať fytáty. Bohužial, tento efekt sa nedá plne dosiahnuť bez namáčania obilnín a strukovín. Varenie nie je v tomto prípade dostatočné. V niektorých krajinách, najmä v oblasti Ázie, sa pre zvýšenie efektivity odstráňenia fytátov používa jablčný ocot alebo citrónová šťava, ktoré sa prídajú do vody, v ktorej sa namáča. Zvyšujú účinnosť rozloženia fytátov.

Ako namáčať a ako dlho?

Všeobecným pravidlom je, že strukoviny alebo obilniny musíme zaliať teplou vodou, pridať trochu citrónovej šťavy alebo jablčného octu a nechať v miske pôsobiť 12 až 24 hodín. Pri fazuli je vhodné vodu vymeniť po 12 hodinách. Takýmto spôspobom eliminujete 30 až 50 percent fytátov a ďalšie následným varením. Niekomu nemusí vyhovovať pridávanie citrónovej šťavy alebo octu z jednoduchého dôvodu. Jemne sa tým mení chuť daných potravín.

Odporúčanie na záver

Predtým ako sa bezhlavo vrhnete do nadmernej konzumácie zdravých sacharidov (obilnín a strukovín), mali by ste aspoň trochu poznať svoj zdravotný stav a rozumieť mu. Ak nemáte žiadne problémy, v zásade bude pre vás ich konzumácia prospešná, aj keď samozrejme všetci sme iní. Kým niekomu vyhovuje viac strava, ktorá ma bližšie k vegetariánstvu, inému zase prospieva konzumovať značné množstvo mäsa a živočíšnych tukov. Zase však opakujem, ak nemáte zdravotné problémy, správne pripravené pšeno, quinoa, pohánka, fazuľa alebo šošovica budú pre vás výborným nutričným zdrojom. Ak však trpíte nejakými chronickými ťažkozťami, najmä tráviaceho traktu, skúste skôr počúvať svoje telo a pochopiť svoj problém. Napríklad ľudia trpiaci crohnovou chorobou veľmi ťažko strávia quinou a dokonca aj pšeno, napriek tomu že sú pre telo prospešné. Im by sa mohli problémy ešte viac znásobiť. Tieto sacharidy si napríklad vyžadujú veľkú dávku enzýmov (amylázy a maltázy), ktoré vylučuje pankreas za pomoci sleziny. Ak sú tieto dva orgány oslabené, nemáte šancu stráviť mnohé zo strukovín a obilnín. Preto si ich konzumáciou iba pohoršíte. Teraz však viete, že ak tieto zdravé potraviny konzumovať chcete, je potrebné ich správne pripraviť.

Fotografie:

freeimages.com/ Rafael Rigues,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *