Šperky

Swarovski krištály končia! Veľké zmeny vo svete šperkov

Swarovski krištály – a široká ponuka šperkov, ktoré sa nimi môžu pýšiť – tak, ako ich poznáte budú už čoskoro podľa všetkého minulosťou! Svetoznámy rakúsky výrobca exkluzívnych krištálov totiž od polovice tohto roka zrejme končí s ich predajom.

Tieto správy sa po prvýkrát objavili na rôznych stránkach predajcov krištálov už v októbri a v novembri minulého roka. Zneli však tak neuveriteľne, že im len málokto pripisoval dôležitosť. Teraz sa však ukazuje, že neklamali.

Príklad strieborného setu šperkov, pri výrobe ktorého bolu použité Swarovski krištály. Rakúsky výrobca je autorom krištálov, zatiaľčo konenčný dizajn šperkov mu už nepatrí a je výlučne na fantázii autora návrhu.

Spoločnosť Swarovski plánuje podľa týchto informácií ukončiť predaj krištálov veľkoodberateľom a zamerať sa výlučne na predaj svojich vlastných šperkov (tých s tou labuťou 🙂 ). V praxi to teda znamená, že šperky, ktoré poznáte pod hlavičkou Swarovski Elements, či Swarovski Crystals odídu pomaly, ale isto do histórie.

Nebude to zmena náhla, ale skôr postupná. Tým, že spoločnosť Swarovski prestane dodávať svoje krištály veľkoodberateľom, tí budú postupne šperkárom vypredávať svoje vlastné zásoby. V obchodoch sa tak stále môžu zjavovať nové šperky, ktoré sú nimi osadené. Chvíľu preto ešte potrvá, kým sa tieto šperky dostanú ku koncovým zákazníčkam. Keď sa však komponenty vypredajú, obchody už vypredané šperky nebudú môcť dopĺňať novými kusmi.

Tieto oceľové náušnice osadené ružovými Swarovski krištálmi sú dobrým príkladom toho, ako rýchlo môžu zmiznúť takéto šperky z ponuky. Na ich výrobu je potrebných 14 ružových Swarovski krištálikov. Koľko takých párov sa ešte podarí šperkárom vyrobiť potom, ako ich výrobca stiahne z ponuky je otázne.

Ťažko v tejto chvíli odhadnúť, ako dlho potrvá, kým sa šperky so Swarovski krištálmi navždy rozchytajú. Tie obľúbenejšie zmiznú samozrejme z ponúk klenotníctiev a online obchodov so šperkami ako prvé. Skôr, či neskôr ich však budú nasledovať aj všetky ostatné kúsky, až Swarovski opustí túto doménu úplne.

Podľa predajcov je to veľká škoda. Mnohé zo šperkov, ktoré ponúkajú, sú totiž na rozdiel od originálnych Swarovski krištálov, vyrobené zo striebra, chirurgickej ocele, či dokonca zlata. V posledných rokoch nabrali na obľube napríklad aj jednoduché šnúrkové náramky, doplnené Swarovski krištálikom, napríklad v tvare srdiečka. Samotný rakúsky výrobca šperkov neponúka ani zďaleka takú širokú škálu klenotov, osadených svojimi krištálmi, ako tvorcovia, ktorí ich používali pri vlastných dizajnoch.

Ďalší príklad využítia Swarovského krištálu. Niekedy je v jednoduchosti krása. Červený náramok so Swarovski srdiečkom ocenia nielen dámy, ale aj dievčatá, ktoré chcú byť chic.

Už teraz sa ozývajú hlasy, že pozíciu Swarovského pravdepodobne do značnej miery nahradia krištály ďalších výrobcov. V tejto súvislosti sa často skloňuje napríklad značka Preciosa, ktorá pochádza z českého Jablonca nad Nisou. Jej výhodou je okrem vysokej kvality krištálov aj o niečo dostupnejšia cena.

Časť ďalších výrobcov šperkov však siahne určite aj po kubických zirkónoch, prípadne krištáloch iného, ako tradičného rakúsko-českého pôvodu. Určite stúpne záujem o krištály čínskeho pôvodu, i keď v tomto prípade je dôležité dbať na správny výber krištálov, pretože sa tu už tradične miesi vysoká kvalita s tou neporovnateľne nižšou.

A hoci teda značka Swarovski neopúšťa ako celok svet šperkov, už teraz je jasné, že jej význam a dominancia na trhu začne čoskoro upadať.

Ak patríte medzi fanúšičky Swarovski krištálov, nasledujúce mesiace budú pre Vás pravdepodobne poslednou príležitosťou, kedy si môžete vybrať z ešte stále širokej ponuky šperkov, osadených práve nimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *