Ženy

Top 5 najnebezpečnejších krajín pre ženy

Ani v 21. storočí to nemajú ženy na celom svete ľahké. Stále existujú oblasti, či celé krajiny, kde sa ženám žije rovnako ťažko, ako v stredoveku.

Diskriminácia. Násilie. Represie. Podľa niektorých feministických organizácií, či spoločností, bojujúcich za ženské práva dodnes sa ženy nemôžu cítiť úplne bezpečné ani v tej najvyspelejšej krajine. S týmto tvrdením sa dá polemizovať, pravdou však zostáva, že ešte stále v niektorých krajinách ženy nemajú ani len základné práva a slobody.

V niektorých krajinách sú však predsa len na tom ženy o poznanie horšie, než v Európe, či v Spojených štátoch. Vždy ide samozrejme o ekonomicky zaostalé oblasti, v ktorých vládne násilie. Rebríčky krajín s najhoršími podmienkami pre život žien sa menia v závislosti od uhla pohľadu, z ktorého sú zostavované – priemerný dožitý vek, politické práva, analfabetizmus či miera násilia, páchaného na ženách.

Život v nasledujúcich 10 krajinách je však pre ženy ešte o poznanie ťažší, než inde vo svete:

Afganistan

Priemerná Afgánska žena sa dožíva iba 45 rokov! Je to o rok menej, než žijú tamojší muži. Tri desaťročia vojny a náboženského prenasledovania spravili svoje – množstvo žien nedokáže čítať ani písať. Viac ako polovica tamojších neviest nemá ešte ani len 16 rokov a každú polhodinu tam zomiera žena pri pôrode. Domáce násilie je v dôsledku nízkeho vzdelania na bežnom poriadku – skúsenosti s ním má 87% žien. Viac ako milión vdov žije na ulici, väčšinou sa pretĺkajú ako prostitútky. V Afganistane ako v jedinej krajine na celom svete pácha samovraždu viac žien ako mužov!

Demokratická republika Kongo

Ďalšia dlhou vojnou zmietaná krajina. Násilie na ženách a znásilňovanie sú tu bežným javom. Ak nezabíju ženy násilnícki muži, zabije ich AIDS. V krajine chýbajú peniaze, cesty, obchod.

Irak

Americká invázia do Iraku okrem zosadenia diktátora Saddáma Husajna priniesla do krajiny aj novú vlnu násilia a sektárskych roztržiek, či priamo vojen. Priamo uprostred nich sú uväznené tamojšie ženy. Irak, kedysi sa píšiaci najvyššou vzdelanostnou úrovňou žien v celom arabskom svete sa dnes motá kdesi na konci týchto štatistík. Rodiny sa boja posielať mladé dievčatá do škôl, pretože ich tak vystavujú veľkému nebezpečenstvu – únosy, znásilnenia, vraždy.

Nepál

Veľmi mladé nevesty a veľmi mladé mamičky. Taká je stručná charakteristika ženskej spoločnosti v Nepále. Ak sa dievča v skorom veku nevydá, rodina ju môže ľahko predať obchodníkom s bielym mesom. Ak sa žena stane vdovou a označia ju za bosorku, hrozí jej šialená diskriminácia od celej komunity. Neustála občianska vojna medzi vládou a Maoistickími rebelmi núti ženy na vidieku vstupovať do partizánskych skupín, ktoré im poskytujú aspoň akú-takú mieru ochrany.

Sudán

Život žien v okolí Darfuru na západe Sudánu sa za posledné roky značne zhoršil. Opäť staré známe – zneužívanie, znásilňovanie a násilné presídľovanie. Za posledných 5 rokov si tieto príčiny vyžiadali životy viac ako milióna žien. Znásilňovanie sa tu dokonca stalo akousi “demografickou zbraňou”. Právo na spravodlivý súd pre ženy tu neexistuje.

Uložiť

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *