Ženy

5 dôvodov prečo si vybrať za partnera bežca… a 1 dôvod, prečo si ho nevybrať

Beh sa stal fenoménom 21. storočia. Čoraz viac ľudí nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku niekoľkokrát do týždňa obuje tenisky, zapne hodinky a vyrazí do ulíc zabehať si. Muži aj ženy, mladšie aj staršie ročníky, medzi bežcami nájdete naozaj rôzne typy ľudí.

Dávno sú teda preč časy, keď väčšina chlapov trávila popoludnia pri pive a kartách v miestnej krčme. Dnes je už z čoho vyberať – tak prečo si nevybrať to najlepšie, čo je v ponuke? 🙂

To najlepšie – crème de la crème – z ponuky je podľa mnohých odborníkov na vzťahy: bežec. Nie, nemusí to byť hneď profesionálny športovec typu fenomenálneho šprintéra Jána Voľka, či legendárneho vytrvalca Marcela Matanina. Úplne postačí, keď muž, ktorý sa o Vás zaujíma, pravidelne prepotí tričko, má v botníku zopár tenisiek a zabehnúť polmaratón je pre neho viac príjemná výzva, než predstava očistca.

Dôvodov, prečo bežci za to stoja je samozrejme viac, my sme teraz pre Vás pripravili len tie, ktoré sú podľa nás najdôležitejšie. Ale pozor – na konci objavíte aj jeden dôvod, prečo si s bežcami radšej nezačínať. To preto, aby ste nepovedali, že ste neboli vopred varované 😉

Poďme teda na to:

  1. Bežcom záleží na zdraví

Toto vôbec nie je malichernosť. Práve naopak. Zdravie partnera a najmä partner, túžiaci po zdraví a chrániaci si zdravie sú pre mnoho žien veľmi dôležité faktory. A oprávnene. Najmä vo vyššom veku nie je dobrý zdravotný stav vôbec samozrejmosťou.

Bežci sa o svoje zdravie nielen starajú, ale ho aj dlhodobo sledujú. O svojom tele vedia – vďaka svojej pasii v behaní – veľmi veľa a záleží im na tom, aby boli fit. Nehovoriac o príjemnom bonuse – ak Vy nebeháte, ale Váš partner áno, možno sa mu podarí “nakopnúť” aj Vás. Potom zistíte veľmi veľa o svojom tepe, správnom dýchaní, či fungovaní svalov.

2. Bežci sú cieľavedomí

Vytýčiť si cieľ a pracovať na jeho dosiahnutí je pre bežca alfou a omegou. Na polmaratón, či maratón nemôžete nastúpiť bez dôkladnej prípravy a to bežci veľmi dobre vedia. Aj preto sú ich tréningy pravidelné a svojmu cieľu (pri behaní, no aj v živote) dokážu podriadiť veľmi veľa. Tieto vlastnosti podvedome mnoho z nich prenáša aj do života.

Bežci majú navyše dostatok času na premýšľanie. Zabehnutie desiatich kilometrov zaberie pokojne aj hodinku. Po celý čas sú sami so svojimi myšlienkami a mnohí to využívajú na to, aby si – či už vedome alebo povedome – usporiadali svoje myšlienky.

3. Bežci sú dobrí milenci

Tento bod úzko súvisí s tým prvým. Sú to skrátka muži, zvyknutí podávať výkon 😉 Nevytuhnú po prvých metroch a mohutné finišovanie majú v krvi 😉 Pravidelný beh navyše zvyšuje ich sexuálny apetít. Podľa štúdie z roku 2015 štyria z desiatich oslovených bežcov na vzorke tisíc respondentov potvrdilo, že po behu ich partner skrátka viac priťahuje.

Iná štúdia zase potvrdila, že až 80% pravidelne trénujúcich mužov sa cíti byť atraktívnejšími pre svoje partnerky práve vďaka cvičeniu.

A do tretice – štúdia Harvardu, ktorá pracovala so vzorkou 30 tisíc mužov (!) dospela k záveru, že pravidelné cvičenie znižuje hrozbu impotencie až o 30%.

Suma sumárum – nemusíte sa báť, že by sa Váš partner “vybil” na tréningu a nezostalo v ňom dostatok energie aj pre Vás. V skutočnosti to funguje presne naopak 😉

4. Bežci sú inteligentní

Dobrovoľne sa rozhodnúť “týrať” svoje telo pre vyššie blaho je hneď prvou známkou dôsledného premýšľania 🙂 Nie však jedinou. Výskumníci z Arizonskej univerzity v Tucsone zverejnili v novembri 2016 štúdiu, v ktorej dokázali, že mozog vytrvalostného bežca má v určitých častiach vybudované odlišné prepojenia od mozgu bežného človeka.

5. Bežci sú spoločenskí

Hoci by sa mohlo zdať, že beh je veľmi individualistickou činnosťou, nie je to úplne tak. Je pravdou, že tréningy väčšina z nich absolvuje osamote. Preteky, na ktoré sa pripravujú, sú však už úplne inou kávou. Znamená to, že bežec musí byť schopný spoločenskej interakcie. Ak po ňom siahnete, šance, že ste si vybrali človeka aspoň so základnou mierou empatie a schopnosti konverzácie sú veľmi vysoké.

A na záver…

1 dôvod, prečo s bežcom nikdy nerandiť 😉

Aby ste nepovedali, že sme Vás nevarovali – ak siahnete po bežcovi, vedzte, že nikdy nebude iba Váš. Okrem Vás totiž bude vždy prítomná aj jeho druhá láska – beh. Musíte sa teda pripraviť na to, že občas strávite víkendy bez neho (pretože pôjde na preteky, kde skrátka Vy z rôznych dôvodov ísť nemôžete), občas sa ráno zobudíte osamote (pretože on už bude zarezávať vo funkčnom oblečení a teniskách) a občas budete počúvať o behu viac, ako Vám v tej chvíli bude príjemné 🙂

Drobná rada na záver – takmer všetkým z týchto nepríjemných vedľajších znakov bežca sa dá vyhnúť tak, že jednoducho začnete behať tiež 😉

Fotografie:

freeimages.com/Dana Hughes
freeimages.com/Sanja Gjenero
freeimages.com/Andre Haveman
freeimages.com/Ekki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *