Šperky

Starostlivosť o zlaté šperky – ako na to?

Zlaté šperky sú na starostlivosť veľmi citlivé! Ak chcete zachovať ich krásu, tak, aby Vás pohľad na ne tešil nielen pri kúpe, ale aj po istom čase, musíte sa o ne správne starať. Nasledujúce triky Vám určite pomôžu uchovať krásu Vašich zlatých šperkov čo najdlhšie.

  • Zlaté šperky nikdy nenoste pri kúpaní, či upratovaní. Mydlo síce zlato nepoškodí, ale zanechá na ňom nepekný povlak a Vaše zlaté šperky zmatnejú. Tento film sa dá síce vyčistíť, no ak dáte pozor, aby vôbec nevznikol, ušetríte si čas aj námahu.
  • Pozor na chlór! Zlato reaguje s chlórom, najmä pri vyšších teplotách, nenoste teda zlaté šperky na plavárne, na masáže, či do kúpeľov, kde by s ním mohli prísť do kontaktu. Chlór môže Vaše šperky trvalo poškodiť a spôsobiť neodstrániteľné zmeny farby.
  • Pozor na tvrdé materiály! Zlaté šperky sú zvyčajne veľmi jemné a krehké. Silný náraz šperkami do tvrdého materiálu zanechá škriabance, či inak nenapraviteľne poškodí ich vzhľad.
  • Na leštenie používajte semišovú handričku. Semiš je jemný materiál, ktorým rýchlo a ľahko vrátite les Vašim zlatým šperkom.
  • Pozor na mastnotu! Ak niektorý z Vašich šperkov potrebujete odmastiť, zvyčajne pomôže namočiť ho na chvíľu do alkoholu.

Všetky predchádzajú tipy sa vzťahujú na zlaté šperky. V prípade, že si nie ste istí presným zložením šperku, prípadne vlastníte klenoty s drahými kameňmi, či inými doplnkami, kontaktujte svojho zlatníka.

Uložiť

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *